İçten Dışa Puro Anatomisi

1. Doldurucu: Piganın iç kısmını oluşturan yaprakların karışımı.
2. Cilt: Puro dolgunun etrafına sarılıp bir arada tutularak bırakılır.
3. Sarıcı: Piganın dış yaprağı, puroya görünümünü ve rengini verir.

Tohumdan Puroya Üretim Aşamaları
1. Dikim
Küçük , kaplanmış tohumlar,çimlenmeleriiçin sterilize edilmiş birbüyüyen ortamiçine ekilir . Tohumlar yakından izlenir vesıkı nem ve kontrollüsıcaklıkaltında büyütülür . Fide fideleri yaelle veya makineyleekilir . Sahada altı hafta sonra bitkiler hasat için hazırdır. Tütün, bitkinin tabanından yukarı doğru olgunlaşır.
2. Hasat Etme
Astarlama: Yapraklar, bitkinin tabanından başlayarak iki veya üç tane alınır. Astar verme, haftalık olarak yapılır. Yaprağın tütün bitkisine yerleştirilmesi aromasını ve mukavemetini belirler. Alt yapraklar en hafif tütünü oluşturur. Yaprakların sapları bir araya getirilir ve çatı altına asılan kürleme kulübelerine götürülürler.
3. Kürlenme
Kürleme, yaprakları yönetilen kurutma anlamına gelir. Tütün yaprakları kür sürecinde yeşilden kahverengiye değişir. Yaklaşık altı hafta sonra tütün, fermantasyon için hazır kartonlarla paketlenir. Bir yaprak, puro'nun hangi tat profiline sahip olması gerektiğine bağlı olarak, örneğin güneş kurutması, havayla kurutulması, bir yangının üstünde kuruma veya yüksek bir sıcaklıkta farklı sertleştirme yöntemlerinden geçebilir.
4. Fermantasyon
Tütünün pürüzsüz bir tat elde etmesini sağlamak için tütün özellikleri geliştirildi. Fermantasyon sırasında, tütün 1600-1800 kg'lık kiküllere yığılır. Kazıkların basıncı, yaprak özelliklerini dönüştüren ısı üretir. Fermantasyon sırasında amonyak yığınlardan çıkar. Fermente tütün aylarca depolanır. Tütün sıralama için hazır olduğunda, depodan çıkarılacak ve kondisyon odalarına götürülecektir.
5. Şartlandırma, Sıralama ve Derecelendirme
Yapraklara nem uygulanır. Nem, yaprakları daha kolay tutmasını sağlar ve kırık yaprak riskini azaltır. Yapraklar renklerine, kalitelerine ve boyutlarına göre sıralanmaya hazırdır.
6. Sorgulama
Gözlemleme süreci yaşlanma sürecine benzer. Sınıflamadan önce uygulanan su, tekrar muhafaza edilmeden önce yaprağa bırakılır. Tütün yaklaşık altı hafta boyunca tahta kutulara yerleştirilir. Gözlemleme sürecinden sonra, tütün balya için hazırdır.
7. Soyma İşlemi
Tütünün merkezi damarı, sargı tütünü ve bağlayıcısı ile tamamen çıkarılır ve dolgu tütünü için kısmen çıkarılır. Soyma elle veya makineden yapılabilir.
8. Sarma
Pigin hacmi, dolgu maddesi olarak adlandırılan yaprakların bir karışımı dolgu maddesinin etrafına sarılan bir bağlayıcı ile tutulur. Dolgu maddesi ve bağlayıcıya birlikte bir demet denir. Toplu yapıldıktan sonra, çok önemli sarıcı sarılır. Puro üçlü ekip halinde toplanır: iki silindirli bir buncher.
9. Muayne ve Yaşlanma
Her puro titizlikle muayene edilir. Kusurlu purolar reddedilir. Denetime giren purolar sedir ağacında yaşlanan odalarda en az üç hafta saklanır. Burada nemlerinin% 3-4'ünü kaybederler. Yaşlanma süreci, puroda seçilen tütünlerin farklı kokularının ve lezzetlerinin mükemmel bir denge oluşturmasını sağlar. Purolar eskime süreciyle birlikte yapıldığında, paketlenmeye hazır olurlar.
10. Ambalaj
Purolar renk gölgelenmesine göre sıralanır - her puro kutusunda homojen bir ürün yelpazesine sahiptir. Her puro üzerine bantlar koymak. Her puro selofan içinde tüplenir. Kutulara bir kez paketlendiğinde, purolar nihai denetime gönderilir
11. Depolama
Depolama, optimum nemde (% 72-75 arasında) gerçekleşmelidir. Puro çok nemli ise, pürüzsüz yanar. Çok kuru ise yanma çok hızlıdır ve tadı nahoş olacaktır.

El yapımı purolar ve makine yapımı purolar arasındaki fark.

El yapımı purolar makine yapımı puro yapmaktan daha uzun sürebilir ve daha emek yoğunlar.
Başka bir fark da, el yapımı purolar, puro uzunluğunda çalışan tütün yaprakları olan uzun dolgu maddeleri olarak adlandırılan, çoğunlukla değil her zaman değil. Bununla birlikte, yarı tütün yaprakları ile de yapılabilirler. El yapımı puro nemlendirilmiş bir üründür.

Bizimle çalışmak istermisiniz ?

İnsan kaynaklarına gitmek için tıklayınız.